Seminarium Wydziałowe 20.09.2018
13 września 2018

20 września 2018 (czwartek), o 15:00,

Dr SŁAWOMIR SĘK
(Wydział Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego)

wygłosi wykład
„Oddziaływanie membranolitycznych peptydów z biomimetycznymi filmami lipidowymi”

Serdecznie zapraszam Pracowników, Doktorantów i Studentów Wydziału Chemii, oraz inne zainteresowane osoby.

Seminarium Wydziałowe 12.09.2018
11 września 2018

Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na SEMINARIUM  WYDZIAŁOWE.

12 września 2018 (środa), o 11:00,

Dr.  THIERRY  DUBROCA
(National High Magnetic Field Laboratory, Tallahassee, USA)

wygłosi wykład
“Dynamic Nuclear Polarization development and applications”

Seminarium Wydziałowe 18.09.2018

18 września 2018 (wtorek), o 15:00,
w Auli C Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego
(ul. Żwirki i Wigury 101)

Prof. ANDRZEJ T. SLOMINSKI
(University of Alabama at Birmingham, USA)

wygłosi wykład

„What is new under the sun: Novel secosteroidogenic and lumisteroidogenic pathways”

Abstract:

Several non-canonical secosteroidogenic and lumisteroidogenic pathways have been discovered, which are initiated by the action of CYP11A1 on 7-dehydrocholesterol, vitamins D and lumisterol, and produce  hydroxy-secosteroids or -sterols with a full length or shortened side chain. These can be further metabolized by other CYP enzymes or modified by ultraviolet B radiation. The products of these pathways have had their structures determined and they are produced ex-vivo by adrenal glands, placenta, epidermal keratinocytes and dermal fibroblasts, with several being detected in human serum and skin. They display diverse biological activities on various cell types. Importantly, the major hydroxy-vitamin D3 metabolites show anti-proliferative, anti-cancer, anti-inflammatory, anti-fibrinogenic, prodifferentiation and photoprotective properties, without or with only minimal calcemic effects. They act as biased agonists on the vitamin D receptor and as inverse agonists of retinoid-related orphan receptors. These pathways open new perspectives in medicine and biology and can be useful in new therapeutic strategies.

Seminarium CeNT 22.08.2018
16 sierpnia 2018

Serdecznie zapraszamy na wykład, który wygłosi dr Kamil Tokár (Institute of Physics, Slovak Academy of Sciences; Faculty of Materials Science and Technology, Slovak University of Technology) zatytułowany „2D Phosporene: modelling of complexity”.
Wykład odbędzie się 22.08.2018 o godz.12:30-14:30 w budynku CeNT (sala 0187).

Seminarium CeNT 5.07.2018
29 czerwca 2018

Serdecznie zapraszamy na wykład Prof. Yoshihisa Yamamoto (Japan Science and Technology Agency/Stanford University), zatytułowany on „Physics of quantum-to-classical crossover and coherent Isingmachines”.
Wykład odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 5 lipca o godz.12:00 w budynku CeNT.

Seminarium Wydziałowe 26.06.2018
26 czerwca 2018

Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na SEMINARIUM WYDZIAŁOWE.

26 czerwca 2018 (wtorek), o 14:00,
w Sali Starej Biblioteki

Prof. ANETA MIESZAWSKA
(Department of Chemistry
Brooklyn College
The City University of New York, USA)

wygłosi wykład
„Nanoparticle system for Pt (II) delivery to cancer cells and pH-triggered active targeting”

Seminarium Wydziałowe 20.06.2018
18 czerwca 2018

20 czerwca 2018 (środa), o 15:00,
w Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie (obok Dziekanatu)

Dr PIOTR GARBACZ
(Wydział Chemii UW)

wygłosi wykład

„Spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego w polu elektrycznym”

Seminarium CeNT 14.06.2018
11 czerwca 2018

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Matthias’a Bochtler’a z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, zatytułowany „The vocabulary of protein-DNA interactions: Symmetry, degeneracy, modifications”.
Wykład odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 14.06.2018 o godz.12:00 w budynku CeNT.

Zapraszamy!

Seminarium Wydziałowe 18.06.2018 (godz. 10.45)
08 czerwca 2018

18 czerwca 2018 (poniedziałek), o 10:45,

Prof. KOJI HASHIMOTO
(Professor Emeritus, Tohoku University i Tohoku Institute of Technology, Japonia)

wygłosi wykład

„For Sustainable Development of the Whole World By Renewable Energy”

Seminarium CeNT 15.06.2018
06 czerwca 2018

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Jose’ Lorenzana (Italian National Research Council, Sapienza University of Rome) zatytułowany „Optical properties of quantum antiferromagnets”.
Wykład odbędzie się 15.06.2018 o godz.12:30 w budynku CeNT.

Serdecznie zapraszamy!